18. märtsil 2019 kell 17.00 toimub Tartu Ülikooli botaanikaaias Venemaa sireliuurija Igor Semjonovi loeng „Ebaharilik harilik sirel“. Igor Semjonov on töötanud Vene TA Taimefüsiloogia Instituudis, kus kaitseka ka teaduskraadi. Ta on täiendanud ennast ensüümide alal Montreali ja Mount Allisoni Ülikoolides Kanadas. Praegu töötab firmas SibEnsüm-M. Alates 2007.a. on pühendunud hariliku ja hüatsindiõielise sireli sortide uurimisele, tutvunud nende kollektsioonidega Saksamaal, Poolas, Valgevenes, Lätis, Eestis. Igor Semjonov on kirjutanud sirelite kohta kaks raamatut ja mitmeid artikleid ajakirjades Venemaal ja mujal. Ta on rahvusvahelise sireliseltsi „Lilacs“ liige.
Heiki Tamm
TÜ botaanikaaia projektijuht

EDSi töökoosolek toimub 9. novembril 2018 Tallinnas, Lauteri tn 7C avaras keldrikohvikus.
10.00-11.00 2019. aasta ettevõtmiste arutelu. Mälestusminut Alvar Petersonile
11.00-12.30 Ilupõõsastest oma puukoolis ja mujal – Tõnis Tenso
12.30-13.15 Aastaajad Sadeväljal – Jana Proos
13.15-14.00 Dendroloogi pilguga - pilte Ameerikast, Venemaalt ja Pärnumaalt – A. Aaspõllu
14.00-15.00 ülevaate Peterburi aedadest annab meisteraednik Aili Lillep.

Palun osavõtust kindlasti teada anda Aino Aaspõllule, et kohvik teaks toitu varuda, et meid peale kuuma kohvi ootaks hommikul kohe piisavalt soojasid saiu ja pirukaid, et lõunaks jätkuks kõigile sooja toitu, sest sel ajal tavaliselt ei ole nii palju külastajaid. Eraldi lõunat me ei tee, kuna saame lõunatada sujuvalt ka ettekandeid vaadates.
Info Aino Aaspõllu tel 50 42 603
P.S. Asume hotell Olümpia kõrval. Kes tuleb kaugemalt, saab kaugliinide bussijaamast tulla bussidega 17 või 23 või taksoga tel. 1665 (odav, usaldusväärne). Autoga tulijatele on olemas lähikonnas ka mõned parklad.

Alvar Peterson oli pärit Otepäält. Peale keskkooli ja sõjaväeteenistust asus ta õppima Eesti Põllumajanduse Akadeemiasse metsanduse erialale. EPA lõpetamise järel 1984. aastal suunati Alvar tööle Eesti Metsainstituuti teadurina, edasi Tartu puukooli juhatajana. 1997. aastal toimunud muudatuste käigus, kui moodustati eraldiseisev aktsiaselts Tartu Puukool, asus Alvar seda juhtima. Alates 2008. aastast kui puukool liitus RMK-ga sai Alvari ülesandeks kogu Eesti seemnemajanduse korraldamine. Seda perioodi Alvari tööelust võib iseloomustada kui seemnemajanduse uuestisünnile äratamine. Tema juhtimisel said seemlad korralikult inventeeritud, hooldatud ja uuendatud. Ta oli väga töökas ja missioonitundega metsamees. Ta tundis peale puude huvi ja tal oli põhjalikke teadmisi nii lindude, liblikate, seente ja taimekahjurite kohta. Ta oli äärmiselt abivalmis metsamees, kellele võis alati nõu küsimiseks helistada. Harva, kui ta ei osanud vastata. Alati sai aga temalt vestluse käigus head energiat.

Me jääme teda mälestama kui rõõmsameelset ja hea huumorisoonega kaaslast. Ta aasis meid vahel, et me kõik oleme "puudega", kuna rõõmustame iga leitud huvitava puu üle ja tahaksime neid oma aedadesse ära mahutada.

"Puudega" inimeste rõõmuks tekkis tal eelmise aasta alguses mõte paljundada metsapuude kõrvalt Eesti kollektsionääride aedadest kasvavaid põnevaid puittaimede sorte, mis on ennast meie kliimas tõestanud ja vastu pidanud. Suureks abiks oli praegu ühe suurima, fanaatilise kollektsionääri, Liina Timmermanni aed, Alvari enda ja teiste kollektsionääride aiad. Kuna Tartu puukoolis poogiti juba aastaid okaspuude +puid (plusspuid), siis oli tal kohapeal olemas väga osav pookija, mõttekaaslane ja hea sõber Liivi Kukk, kes oma tööd väga armastas ja seetõttu õnnestusid tal kõik harulduste pookimised. Neid oli selle lühikese aja jooksul juba nii palju, et Tartu Botaanikaaed sai oma kollektsiooni täiendada korraga 48 haruldusega ja paljud "puudega" inimesed said oma kollektsioone täiendada. Tore oleks, kui seda vajalikku tööd saaks edasi teha ja me ei peaks leppima ainult Eestisse sissetoodud istikutega, kelle hulgast paljud käituvad kui suvelilled.

 Liina Timmermanni aias kasvab üks Tartu puukoolist pärinev hariliku kuuse 'Tiigrisaba' seemik, mille Alvar kunagi Liinale kinkis. Sellele taimele pani Liina nimeks 'Alvar'.

Tema huumor oli vahel ka "must huumor". Aastaid tagasi ühel dendroloogia seltsi reisil ütles ta, et me kõik vaatame puude latvasi kunagi puude juurte alt. Temale jõudis see aeg liiga vara kätte! Teda jääb mälestama väga palju sõpru, mõttekaaslasi, töökaaslasi.

Eesti Dendroloogia Selts

Koos Alvar Petersoniga meie viimasel ühisel reisil Saaremaale on tema kauaaegne töökaaslane, mõttekaaslane ja sõber Liivi Kukk.