29.12.2007
L 2.08
Kell 6.00 kogunemine lennujaamas. Kell 7.45 lend Tallinn – Edinburgh (kohal kell 13.35). Transfeer majutuskohta ja tutvumine linnaga.
Imetleme Suurbritannia parimat linnapanoraami Caltoni mäelt. Edinburghi uhke siluetiga kesk-aegne vanalinn ja hilisem regulaarne stiiliühtne nn. uus linn kuuluvad koos UNESCO maailma-pärandi nimekirja. Päeva lõpuks jääb "Royal Mile"-vanalinna peatänav kõigi oma vaatamis –väärtustega.
Majutus 2 ööd koos hommikusöögiga apartmenthotellis ühelistes tubades, kus on 8-le toale ka ühine köök.


P 3.08
Edinburghi Kuninglik Botaanikaaed
Üks rikkaima kollektsiooniga botaanikaaedu maailmas. Aed, kust avanevad linnale suurepärased vaated. Unikaalne kollektsioon haruldasi taimi kogu maailmast. Säravad kevade ja suve värvid, kaljude ja turbaraba ja metsamaadega alad, arboreetum ja rohttaimede aed. Hiina aed. 10 kasvuhoonet troopiliste taimedega.
Dirletoni palee ja aiad. Keskaegne kindlus. Traditsioonilised aiad kaasaegsete taimedega, maailma pikim taimehekk. Soovi korral degusteerimine Glenchinchie viskitööstuses.

E 4.08
Malleny Garden, Balerno
Šotimaa saladuste aed, vanamoodsad roosid, ornamendinda kujundatud köögiviljaaed, väljak,mida piiravad 400 aastased pügatud jugapuud, bonsaikollektsioon.
Drummande'i park, loss, Muthill, Crieff, Perth
Lillepeenardega aed metsasel mäenõlval. Päikesekell, marmorkujud. Köögiviljaaed ja kasvuhooned.
Branklyn Garden, Perth
Kõige kaunim 2 aakri suurune eraaed. Märkimisväärne kollektsioon haruldasi ja ebatavalisi taimi Hiinast, Tiibetist, Bhutanist ja Himaalajast, rododendronid, alpi-, roht-ja rabataimed ja puud.
Cherrybanki aiad. Perth
Suurbritannia suurim kanarbikukollektsioon –kanarbik on üks Šotimaa sümboleid – 7 aakrit ja 50000 taime, ligi 900 sorti. Aeda uuendatakse pidevalt (külastuskeskus, terrassikohvik ).
House of Pitmuies. Guthrie, Forfar
Kaunis aed 18.saj. pärit hoone ümber, vanaaegsed roosid, kukekannused jt. püsikud, metsamaad, rododendronid, sibullilled, jõeäärsed teerajad, tornikestega tuvilad.
Aberdeen, mida iseloomustab hallist sätendavast graniidist arhitektuuriansambel ning erakordne lillederohkus (10 korda "Suurbritannia aasta lillelinna "laureaat"), on Šotimaa suuruselt ja tähtsuselt kolmas linn 15.sajandist pärilt ülikooliga. Majutus koos hommikusöögiga apartmenthotellis ühelistes tubades, kus on 8-le toale ka ühine köök.

T 5.08
Aberdeeni Duthie park
Pargi ajalugu algab aastaga 1880. Park avati 1883. Aberdeeni elanike lemmikpaik algusest peale. Rajatud algul viktooria stiilis, hiljem laiendatud ja lisandunud on tennise ja kriketimängu võimalused. Roosimägi 120000 roosiga. 44 aakrit, kus on lilled, purskkaevud, tiigid. David Welchi talveaiad ehk Palmimaja rajati 1899.a., uus talveaed 1970. Suur hulk taimi Põhja-Šotimaalt. Troopikamajas suur kogu Lõuna-Ameerika taimi, orhideed jm.
Edzelli loss ja aed
Meeldiv aed, skulptuurid, lillepeenraad, lobeeliad, hekid.
Drumi kindlus ja aed
13.sajandist pärit kindlusetorn, unikaalne Šotimaa losside hulgas. Kaunis aed ajalooliste roosidega.
Crathesi loss ja aed
Üks maalilisemaid losse 1553.aastast. Aed rajatud 300 a. tagasi, koosneb 8 aiast.
Pitmeddeni aed
100 aakri suurune mõis. Taluelu muuseum, taimeaed. Suur aed on rajatud Edinburghi Holy-Roodhouse´i palee aia järgi.

K 6.08
Imetleme saare kõrgemaid – Grampiani mägesid. Liigume majesteetlikus maastikus: alates kuninganna Victoriast veedab siin oma suvepuhkuse Briti kuningapere. Kuskil mujal Suurbritannias ei leidu lähestikku nii arvukalt kolme liiki vaatamisväärsusi, mille poolest saar nõnda kuulus on: s.o. megaliite, vanu viskitehaseid ja losse. Viimasest vaatame kahte parimat:
Glamis (imekena tänase kuninganna ema lapsepõlvekodu, ajaloost ja kirjandusest tuntud Macbethi lossina, park koosneb Itaalia aiast, rajatud 18.saj.lõpus. Lähedal on loodusrada ja okaspuude kollektsiooon),
Balmoral (Victoria ja Alberti ehitatud suvekodu, meie Alatskivi otsene eeskuju).
Blairi loss. 18.sajandil rajatud loss, 10 aakri suurune aed, mis on viimase 10.aasta jooksul restaureeritud. Viljapuud, kujud, hiina sillad. Kaunis mereäärne väikelinn St.Andrew, mis on šotlaste jaoks sama tähtis kui inglaste Canterbury ja Oxford kokku. Ajalooline kirikupealinn on nime saanud maa kaitsepühaku Andrease järgi, vanim Šoti ülikool tähistab aga peagi 600.a. juubelit. Lisaks vanalinnale näeme maailma vanimat golfiväljakut-St.Andrew ongi selle elitaarse spordiala sünnikoht. Majutus koos hommikusöögiga Glasgows.

N 7.08
Valik Glasgow parkidest (üle 100).
*Botaanikaaia pargid. 42 aakrit lilli, orhideekollektsioon.
*Glasgow Green. Glasgow vanim park.
*Greenbanki aiad. 16 aakrit, aiandusnõuandekeskus. Suur vanaaegne aed, suur valik taimi, puid ja põõsaid, mis pakuvad huvi väikeaia omanikele. Eraldi osa koos paljude huvipakkuvate ideedega invaaiapidajatele. Vesi, metsarajad, loomakarjad.
*Kelvingrove park. Kelvini jõe orus.
*Palacerigg maapark. Üks Šotimaa vanimaid parke koos Liverpooliga.
*Queens'i park (kuninganna park). Kaunis lillevalik.
*Torrance demonstratsiooniaed. Kollektsioon ja demonstratsioonid.
*Eastwood Butterfly Kingdom. Eksootilised liblikad. Majutus koos hommikusöögiga Edinburgis.

R 08.08
Vaba hommik Edinburghis. Transfeer lennujaama. Kell 14.15 lend Edinburgh – Tallinn (kohal 22.55).

Reisipaketi hind 15500 EEK. Grupp min.40 + giid.

Hind sisaldab: Tallinn-Edinburgh-Tallinn lennupiletid koos lennujaamamaksudega, bussi kasutamise 7 päeva, majutuse 6 ööd koos hommikusöökidega, erialase programmi koostamise ja giiditeenuse. Hind ei sisalda tasulisi sissepääse.

Korraldaja jätab endale õiguse teha programmis asendusi jt. muudatusi sõltuvalt ilmast, grupi soovidest ja muust meist mitteolenevatest põhjustest ning samuti muuta hinda seoses kütuse või lennuhindade tõusuga.

Soovitame teha tervisekindlustus 130 EEK (19-64.a.) ja lisaks ka reisitõrkekindlustuse ca 75 EEK (sõltuvalt vanusest), mis garanteerib Teile hüvitise reisile mitteilmumisel mõjuvatel põhjustel.

Samuti oleks kasulik osta sisenemisteks parkidesse, lossidesse Great British Heritage Pass (hind 7p. 39 GBP ja 4p. 28 GBP), mis haarab umbes 600 objekti (vt. http://www.visitbritain.com/ ) ja Historical Scotland´i pileti, mis haarab umbes 60 objekti ning maksab 3 päevaks täiskasvanutele 19 GBP http://www.historic-scotland.gov.uk/ isainfot võib saada aedade kohta http://www.nts.org.uk/ - The National Trust for Scotland www.gardenvisit.com/m/garden-finder-indexs/Scotland.htm Royal Botanic Garden: www.rbge.org.uk/rbge/web/visiting/ebg.jsp

Registreerimine kirjalikult e-posti teel aino.aaspollu(at)gmail.com tel. 504 2603 Aino Aaspõllu
(Registreerimisel palume teatada reisija perekonna- ja eesnimi, isikukood, kontakttelefon, kodune aadress ja kellele esitada arve).

Tellimus muutub Reisibüroole Comtour siduvaks peale ettemaksu 2000 EEK tasumist kahe nädala jooksul peale reisi broneerimist ja ülejäänud reisimaksumus tasuda hiljemalt 12.mai 2008.a. Reisisoodustus 500 EEK reisijalt kehtib sel juhul, kui reisija tasub 25.veebruariks kogu reisi maksumuse.

Meie a/a 10052027836004 SEB-Eesti Ühispank, OÜ COMTOUR. Ülekandel palume märkida reisija ees- ja perekonnanimi ja reis. Soovi korral esitame arve (Palume firma nimi, aadress, postiindeks).
Tasuda saab ka sularahas meie kontoris Tallinn, Lauteri 7 (hotell Olümpia kõrval).

Kohustuslik on võtta kaasa PASS (peab kehtima 6 kuud peale reisi lõppu).

Šotimaa märksõnad:

Põhjamaade parimad pargid: hämmastav liigi -ja värvirohkus, hiigelhekid, labürindid, põlispuud, rääkimata kaunist murust.
Dramaatiline looduspilt: Meri ja saared, kaljupangad ja liivarannad, põhjatud järved, majesteetlikud mäed, inimtühjad kõnnumaad ning kanarbikunõmmed.
Koloriitne asulapilt: Šotimaa kolmest kaunimast linnast - pealinn Edinburg, lillelinn Aberdeen ning ülikoolilinn St.Andrews.
Romantiline arhitektuur: uhked sillad, kanalid, meeleolukad linnuse- ja kloostrivaremed lummavas maastikus, eilsed ja tänased kuninglikud residentsid ning klannipealike hoolikal hoitud lossid täis relvi, reliikviaid, legende.
Kuulsad šotlased läbi aegade kuningannad (leedi Macbeth, Mary Stewart, Elizabeth II) ja ta
nendega seotud paikade: ema, kangelased (William "Braveheart" Wallace, Robert the Bruce, Bonnie Prince Charlie, Rob Roy, Sean Connery), kirjamehed (Sir Walter Scott, Robert Burns, R.L.Stevenson), leiutajad (uskumatult pikk nimekiri).
Tuntud headuses Šoti piktid, templirüütlid, jakobiidid, seelikud, torupillid, viskid, õlled, pubid
müstikat ja eksootikat: ning loomulikult Loch Nessi koletis ja muud loomad.

Lugupidamisega Urve Joost, OÜ COMTOUR
mob.tel. 522 0009